Пораженията, които слънчогледовата шипоноска (Mordellistena parvula Gyll) нанася върху слънчогледовите посеви, се наблюдават и у нас. Особено засегнати са полетата в северна и североизточна България, близо до границата с Румъния, но има информация и за случаи в южните райони на страната.
Какво представлява слънчогледовата шипоноска?
Слънчогледова шипоноска (Mordellistena parvula Gyll) е малък бръмбар, който развива едно поколение годишно, зимува като ларва от трета възраст на развитие в растителните остатъци – във вътрешността на стъблата и корените на слънчогледа. Ларвите на слънчогледовата шипоноска се хранят с растителната тъкан на сърцевината на стъблото на слънчогледа. По-късно изгризват ход до повърхността на стъблата, където какавидират. Какавидирането започва през април и продължава през май. Възрастните се появяват през втората половина на април или през май. След като узреят полово женските започват да снасят, като показват сортови и възрастови предпочитания – избират се хибриди или растения, чийто стъбла са с по-мека и свежа тъкан.
До момента не са описани естествени врагове на този вредител. Известна толерантност и невъзприемчивост към вредителя се регистрира по време на изпитванията на хибридите слънчоглед, като оценката е по скалата от 1 (най-ниска толерантност) до 9 (най-висока).
Симптомите по листата наподобяват тези на вертицилийно увяхване, но със странни симптоми по стъблото. Всъщност става въпрос за повреди от насекомо, след чиято появя се създават условия за развитие на болести като фома, фузариум и др.
ЕДИНСТВЕНОТО РЕШЕНИЕ ЗА СПРАВЯНЕ С ПРОБЛЕМА Е ИЗБОР НА ХИБРИДИ, КОИТО НЕ СЕ ПРЕДПОЧИТАТ ОТ ВЪЗРАСТНИТЕ НАСЕКОМИ ИЛИ ПОКАЗВАТ ПО-ВИСОКА СТЕПЕН НА ТОЛЕРАНТНОСТ НА ТОЗИ ВРЕДИТЕЛ.
Характеристика и разпространение на семейство Mordellidae
Семейство Mordellidae включва около 600 вида малки като размер насекоми, с тъмно оцветена обвивка, понякога със светло оцветен рисунък по нея. Повърхността на тялото е покрита с копринени власинки, разположени на ивици или петна.
Дължината на възрастните насекоми варира между 2 и 4 мм, в отделни случаи до 9 мм. Възрастните насекоми са много активни и добри летци, като се наблюдават по цветовете на растенията от семейства Сенникови (Umbelliferae) и Сложноцветни (Asteraceae). Някои видове от сем. Mordellidae могат да подскачат с помощта на задните си крака и върха на корема. При женските има ясно видимо яйцеполагало, което е като продължение на коремчето и дава името на бръмбарите – Шипоноски).
Семейство Mordellidae е разпространено в Европа, Средния Изток и континента Азия до Монголия (Balachowschy, 1962). В България този вид е сравнително непознат като вредител, определян повече като второстепенен и без особено икономическо значение при слънчогледа. През последните години присъствието му се наблюдава в отделни райони на централна северна, североизточна и в централна южна България.
Наблюдения върху поведението на ларвите на слънчогледова шипоноска
В конкретния случай коментираме изследвания върху слънчогледови посеви. Наблюденията се извършват върху ларвите на насекомото, развиващи се във вътрешността на стъблата на слънчогледа. Проследяват се фенологичните фази, през които възрастните снасят яйцата, мястото на проникване на ларвите от първа възраст в обвивката на листните дръжки и тяхното последващо развитие в стъблото на слънчогледа. Установява се посоката на придвижване на ларвите през сърцевината на стъблото по време на техния период на хранене, позицията и формата на образуваните ходове (галерии), както и броят на ларвите в стъблото. Определя се и периодът на презимуване, както и моментът на поява на възрастните екземпляри.
Всички тези наблюдения се извършват периодично чрез нарязване на слънчогледовите стъбла.
В стадия на ларва, слънчогледовата шипоноска се храни единствено с тъканите на растенията (фитофаг), а в стадия на възрастно насекомо – с прашец от различни растения, най-вече от семейство Сенникови (Umbelliferae). Повредите нанасят ларвите, като се хранят с вътрешността на стъблата и оформят ходове и галерии.
Възрастните се развиват успешно от какавиди в почвата и в растителните остатъци, най-вече във вътрешността на стъблата и в основата на корените. Появяват се от началото на месец май до началото на юни. Женските са по-многобройни, а мъжките са по-рядко срещани. След период на хранене те образуват двойки и след кратък период от време постепенно снасят яйцата си.
Слънчогледовата шипоноска снася яйцата си под епидермиса на стъблата на слънчогледа, доста често в основата на листните дръжки. Женската може да снесе 1-3 яйца върху едно растение. Наличието им може да се забележи, в случай че появят малки кафяви петна по стъблото.
В сърцевината на нападнатите растения се наблюдават тесни проходи (галерии), ориентирани главно към основата на стъблата. Ларвите понякога увреждат и проводящите съдове в зоната на проникване на стъблото. При слънчогледа ходовете обикновено са насочени надолу и може да достигнат до подземната част на стъблото. Нападнатите растения остават по-дребни, понякога не образуват пита или тя е малка. Добивът може да бъде значително редуциран. При наличие на по-силен вятър част от стъблата се пречупват през август-септември и полягат. Повредите, които се наблюдават са много близки до тези от слънчогледовия сечко, но ларвите на тези насекоми се различават значително.
Твърдите екскременти, отделяни при храненето на ларвите с растителни тъкани, остават на място в галериите, докато ларвите продължават движението си. Обикновено в едно растение се откриват от 2 до 8 ларви.
Силните нападения причиняват намаляване на добива на семена от едно растение (по-малки пити), пречупване на стъблата (особено при силни ветрове), което впоследствие води и до значителни загуби при механично прибиране на реколтата.
Поради нападението на ларвите, в сърцевината на стъблото може да се появи централна галерия, която обикновено е по-голяма към основата на стъблото. През октомври в стъблата и корените на слънчогледа могат да се наблюдават едновременно ларви от втори и трети стадий на развитие.
Вредителят презимува като ларва от последен стадий на развитие, в стъблата в непосредствена близост до кореновата шийка, както и в корените. Напролет, през месец май, ларвите, които са презимували в корените, се придвижват нагоре през сърцевината (до мястото, където стеблото е било разделено) и какавидират.
Установено е, че някои линии и хибриди слънчоглед са толерантни към нападение от насекомото или по-слабо засегнати на Mordellistena parvula Gyll. т.е. „предпочитат“ се в по-малка степен от вредителя като растения – гостоприемници.
LG ХИБРИДИ С ТОЛЕРАНТНОСТ НА СЛЪНЧОГЛЕДОВА ШИПОНОСКА
- Оптимизирани за Експрес® 50 СГ хербицид или Еворел® Експрес® хербицид
Име на хибрида | Оценка за толерантност (1-9) |
LG 50.479 SX | 8 |
LG 50.549 SX | 8 |
LG 50.639 SX | 8 |
LG 59.580 SX | 8 |
- Технология Клиърфийл и Клиърфийл плюс
Име на хибрида | Оценка за толерантност (1-9) |
LG 50.550 CLP | 8 |
LG 50.455 CLP | 7 |
LG 50.635 CLP | 7 |
LG 58.390 CL | 7 |
LG 58.630 CL | 8 |
- Конвенционална технология
Име на хибрида | Оценка за толерантност (1-9) |
LG 50.510 | 7 |
- Високоолеинови слънчогледи
Име на хибрида | Оценка за толерантност (1-9) |
LG 50.540 CLP HOV | 8 |
Мерки за борба с вредителя
За целите на интегрираната борба и намаляване плътността и повредите от неприятеля, наред с използването на толерантни хибриди, значение има също така
- сеитбообръщението с ненападащи се култури
- ранната сеитба, в случай че такав е удачна
- борбата с плевелите – гостоприемници
- навременното и в съкратени срокове прибиране на реколтата
- унищожаване на растителните остатъци след прибирането чрез заораване или по друг начин.
Възрастните бръмбари може да бъдат уловени в бели и жълти лепливи уловки, поставени по периферията на посевите в периода на летеж.
Химичната борба, при необходимост, се насочва срещу възрастното преди снасяне чрез контактни инсектициди от всички групи. След като ларвата влезе в стъблото е невъзможно да се засегне от инсектициди, дори от такива със системно действие.