Климатична ситуация на полето

Пролетните мразове от 23 до 26 март през 2020 година, придружени от силни североизточни ветрове, засегнаха някои посеви от рапица във фенофаза на активен растеж (стрелкуване-бутонизация-цъфтеж).
Щети от измръзване са наблюдавани в голяма част от северните и източните региони на Франция, особено в северна Бургундия, Шампан-Арден и Лотарингия.
Редовният мониторинг на полетата с рапица през следващите дни е от съществено значение за оценка на ситуацията.
Какво е въздействието на пролетните мразове върху рапицата?
Не всички рапични хибриди сe засягат еднакво.
След това климатично събитие са наблюдавани щети по посевите. В някои случаи щетите от замръзване се усложняват от есенни нападения от вредители и/или преовлажняване. Необходими са последващи наблюдения, за да се оцени развитието на видимите повреди и потенциалната поява на нови такива въз основа на настоящите и бъдещи условия на средата. Тук е предоставена само предварителна оценка.
Изсъхване на листата – намаляване на листната повърхност
Като цяло се наблюдава изсъхване на листата, което води до намаляване на листната повърхност. В зависимост от полето най-засегнатите листа са или ланцетните листа на разклоненията, или долните листа. В полета със значително обезлистване функцията на растенията ще бъде възпрепятствана, потенциално забавяйки възстановяването на растежа след това климатично събитие на абиотичен стрес. Намалената листна повърхност също ще повлияе отрицателно на производството на въглероден субстрат чрез фотосинтеза, засягайки количеството семена в шушулка и наливането на семената. Въпреки това, количественото определяне на загубите на добив в кг/дка е предизвикателство, тъй като те зависят от множество съпътстващи фактори.
Измръзване на стъблата върху всички или част от растенията
В много случаи (около 10–50% от полетата въз основа на проучвания, проведени в понеделник от регионалните екипи на Terres Inovia), са наблюдавани щети от измръзване на стъблата върху всички или част от растенията.
Повредата вече се вижда, когато мекото стъбло се огъне надолу, образувайки обърната U-образна форма.


Щетите са по-малко видими, когато растението все още изглежда нормално. По стъблото може да се види по-тъмно зелено оцветяване, а при отрязване вътрешността изглежда стъклена.
Тези по-малко видими щети се очаква да се развият през следващите дни. Стъблото често е замръзнало в горната трета или дори половината, оставяйки надежда, че растението може да компенсира чрез аксиларни пъпки, при условие че други ограничаващи фактори (напр. есенно присъствие на насекоми) не влияят върху функцията на растението.
Втрънчените растения ще компенсират частично щетите и ще забавят узряването на реколтата.
Други поражения от студа – абортирала шушулка при -2 градуса
Снимката е от обл. Велико Търново, обследване на полетата на 28.04.2025г (20 дни след повратните студове и снега в периода 06-11/04/2025).
LG Афродита е преодоляла стреса и очакваме отлично представяне.

Растенията са мъртви, напълно изсъхнали, или на ръба на изсъхването
В най-тежките случаи, наблюдавани досега, които в момента са малцинство, измръзналите растения са мъртви или напълно изсъхнали, или на ръба на изсъхването.
Щетите се наблюдават произволно в рамките на полетата, като някои области са засегнати, а други по-малко, дори в непосредствена близост. По същия начин, засегнатите растения съжителстват със здрави в една и съща растителна покривка, без ясни обяснения. Все пак могат да се идентифицират някои тенденции:
- Изложените на вятър полета са най-засегнати.
- По-развитите рапични растения (биомаса, диаметър на стъблото) изглеждат по-малко засегнати в сравнение с по-слабите растения.
- Щетите от замръзване са по-интензивни в полета, които вече са засегнати от атаки на вредители (отслабени растения). Въпреки това, тежки щети от отрицателни температури и измръзване са наблюдавани и в свободни от вредители полета.
- Към 27 март при опитите не са установени специфични ефекти или разлики по хибриди, относно поведението им (независимо от поведението при атаки от есенни вредители).
Загубите на растения и унищожаването на основните стъбла ще бъдат оценени през следващите седмици, след като ситуацията се стабилизира. Рапичните посеви във фенофаза начало на цъфтеж не изглеждат по-засегнати от тези във фенофаза стрелкуване и бутонизация.


Как да се оцени състоянието на посевите с рапица?
За да се оцени потенциалът на културата и/или да се реши дали полето да се засее отново с друга култура, е необходимо редовно да се правят наблюдения на посевите с рапица през следващите 10 дни, за да се определи:
- Броят на жизнеспособните растения и тяхното разпределение на полето. При леки почви е
необходима здрава и добре разпределена гъстота от 15–20 растения/м². При почви с висок потенциал се търси минимална гъстота от 10–15 растения/м². - Промяната в здравния статус на растенията: увредените тъкани изсъхват ли или влошаването
напредва? В първия случай могат да бъдат повлияни само засегнатите органи. Във втория случай ситуацията може да се влоши, потенциално до цъфтежа, както се наблюдава през 2012 г.
В допълнение, направете следните обследвания:
- Качество и състояние на кореновата система. Добре вкоренените култури, които не са страдали от преовлажняване на корените през зимата, ще компенсират по-добре щетите.
- Предишни повреди от вредители преди климатичното събитие (напр. ларви на рапична стъблена бълха, рапичен стъблен скритохоботник). Опазените здрави рапични посеви ще бъдат по-малко засегнати.
- Почистване на засегнатите площи. Загиналите растения покриват по-малко почва, насърчавайки растежа на плевелите през пролетта. Запазването на засегнатите от замръзване полета, които днес вече са много заплевелени, е рисковано.
Защо щетите са толкова сериозни?
Рискът от замръзване и интензивността на щетите са трудни за прогнозиране, тъй като зависят от множество взаимодействащи си фактори: климат (температура, влажност, вятър), състояние на растенията (растеж, химичен състав, хибрид) и местоположение (почва, надморска височина, изложение). Отчетените температури в подслона бяха около -2°C до -3°C, което теоретично не е тревожно. Въпреки това, извън този несъвършен индикатор, североизточният вятър играе решаваща роля за интензитета на щетите. Като се имат предвид ефекта от вятъра, се отчете температура около -10°C до -11°C в някои райони. Освен това културите в активен растеж, с млади органи, богати на вода и азот, са по-чувствителни към замръзване.
Необходимо ли е третиране с фунгицид?
Когато се наблюдават значителни щети от замръзване, има опасения за развитието на сапрофитни заболявания или такива свързани с отслабване на растенията. Развитието на здравния статус ще повлияе на резултатите от реколтата. Опитът от 2012 г. обаче показа, че третирането с фунгициди не може да ограничи потенциалните нашествия, ако метеорологичните условия благоприятстват развитието им през следващите седмици. По-добре е да се сведат до минимум допълнителните разходи и да се запази бюджетът на фунгицидите за ранна защита по време на цъфтеж срещу склеротиния и вторични заболявания (Цилиндроспориоза, Алтернария). На полета, където посевите са засегнати от метеорологични събития, вложенията могат да бъдат коригирани спрямо наличния потенциал. Приложението на продукти на база тебуконазол или метконазол, могат лесно да изпълнят тази защитна роля. По подобен начин може да се използва продукт като Пропулс (флуопирам и протиоконазол), приложен на 40-50 мл/дка. Момента на приложение ще зависи от повечето растения във фенофаза начало на цъфтеж и опадане на първите цветове.